Hilvan ilçesi İçme Suyu Arıtma Tesisinde çalışmaların sona geldiği açıklandı. 

DSİ Genel Müdürü Prof.Dr. Lütfi Akcaa  Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisinin tamamlanması ile ilçeye kaliteli içme suyu sağlanacağını bildirdi.

İçmesuyu Arıtma Tesisinde bütün imalatların tamamlandığını ve tesisin işletme öncesi performans testlerine başlanılacağını ifade eden Genel Müdür Akca, Atatürk Baraj Gölünden alınan suyun tesiste gerekli  arıtma işlemleri yapıldıktan sonra Hilvan ilçe merkezine memba kalitesinde içme suyu sağlanacağını ve Hilvan İçme Suyu Arıtma Tesisinin kapasitesinin ise 15.000 m³/gün olacağını belirti.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ”DSİ Şanlıurfa iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Şanlıurfa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.