Şanlıurfa İl Müftüsü Ramazan Tolan,‘’Organ Bağışı Haftası’’ dolayısıyla bir açıklama yaptı.

İslam’da tedavinin yerine dikkat çeken Müftü Tolan, Organ nakli ve kan bağışının çok büyük bir sadaka olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti:

‘’İnsanlarda meydana gelen rahatsızlıkların ilaçla tedaviyle onarılması esastır. Bazı durumlarda bu ilaçla mümkün olmuyor. Ya doku bozuluyor ya da organ bozuluyor. Artık işlevini yapamayacak duruma geliyor. Veya biri kan kaybediyor. Dolaysıyla bu hastaya acilen kan vermek dışında yapabilecek her hangi bir şey yok. Kan bağışı, doku bağışı, veya organ bağışı, bu insanın insana yapabileceği en büyük yardım, en büyük sadakadır. Çünkü insanın malından vermesi başka, canından vermesi başkadır. Hiçbir zaman maldan verilen yardımlar, candan verilenin karşılığını tutamaz.

‘’VATANDAŞLARIMIZ YANLIŞ DÜŞÜNCEYE KAPILMASIN’’

Kan bağışı veya organ bağışı konusunda bazı insanlar, aklında ki bir tereddütle yanlış bir düşünceyle hareket ediyor. Ben organımı bağışlarsam, buna hayat verirsem, bu da gidip yanlış işler yaparsa, acaba günahı bana gelir mi? gelmez mi? Sen bir adama yemek ikram ediyorsun. Adam gidip kötülük yaparsa, sana yazılır mı? Herkesin kendi iradesi ve kendi aklı var. Kim yaparsa, günahı da ona ait, sevabı da ona ait olur. Bizim için önemli olan, bir insanın kurtarılmasıdır. İnancı ve dini ne olursa olsun, hiç fark etmiyor. En yakınını düşünsünler, onlar bu hale düşerse nasıl hareket ederler. Bunu düşündüklerinde ikna olacaklarını düşünüyorum.

ORGAN BAĞIŞININ ŞARTLARI

-Organ nakli işlemlerinin caiz olabilmesinin birinci şartı, mutlaka devlet kontrolünde olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığın mevzuatında bu şartlar yer alıyor.

-Zaruret halinin bulunması gerekiyor. Yani keyfi nakil olmayacak.

-Organ ve doku sağlanan kişinin bu işlemin yapılması esnasında ölmüş olması gerekiyor. Veya bir kişiye organ naklinde bulunacak kişinin sağlığını tehlikeye atmaması önem arz eder.

-Alınacak olan organ, doku veya kan kesinlikle parayla satın alınmaması lazım.

-Organ nakli yapılacak kişinin rızası alınması gerekiyor. Onunda iradesini ve fikrini almak gerekiyor. Yani istemediği halde ona doku veya organ nakli yapılırsa olmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir