Faruk DEVECİ

—————————-

Tarihi Millet Hanı kaderine terk edildi. Uzun yıllar Askeri kışla, bir dönem Belediye tarafından depo olarak kullanılan tarihi yapı 2008 yılında Vali Yusuf Yavaşcan döneminde Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Otele dönüştürülmek üzere hazırlanan kiralama protokolüyle Millet Hanı Yatırım Turizm Yatırım A.Ş.’ye devredildi.

Restorasyon projesi 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında durdu. Milli Emlak Müdürlüğü, sözleşmeye uymadığı gerekçesiyle firmayla imzalanan sözleşmeyi tek taraflı feshetti. Konu yargıya itikal etti.  ‘İrtifak hakkı’na sahip olan firmanın itirazı yüzünden süreç tıkanmış durumda.

Yargı kararı Valilik lehine sonuçlandığı andan itibaren söz konusu yapının kurtarılması için yeni bir ihale süreci başlatılacak. Daha önce hazırlanan proje çerçevesinde Millet Hanı kiralama usulüyle aslına uygum olarak restore edilip Otele dönüştürülecek.

MİLLET HANI

Karakoyun Deresinin kuzey kenarında yer alan, Samsat Köprüsü ile Hacı Kamil Köprüsü arasında bulunan Millet Hanı, Türkiye’nin en büyük hanlarından olup Osmanlı Dönemi’nde Şanlıurfa’da inşa edilen ilk anıtsal yapı özelliğini taşıyor. Geçmişte Ermeni yetimhanesi ve uzun yıllar Askeri kışla olarak kullanıldı.

Avlusunun kuzey doğu köşesinin ikinci katında Asker ekmeği yapan bir fırın, nizamiye karşısında askerlerin kullandığı hamam bulunuyor. Tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılan Millet Hanı Sultan 2. Abdülhamit döneminde 1890’lı yıllarda Urfa’da çekilen fotoğrafta Millet Hanı “Askeri Şahanesi” olarak geçiyor. Yine başka bir eski fotoğrafta “Alman Yetimhanesi” olarak hizmet veren Millet Hanı, bir süre belediye ambarı olarak kullanıldı.

Millet Hanı, 17 bin metrekarelik alanıyla Topkapı Sarayı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci büyük tarihi yapısı olarak nitelendiriliyor.

Yorumlar 2 Yorum

 1. 25 Ekim 2021

  Nureddin KAYA

  Şanlıurfa’nın en önemli tarihi değerlerinden birisi olan Millet Hanının aslına uygun olarak restore edilip turizme kazandırılması Şanlıurfa’nın prestiji açısından son derece önemlidir. Maalesef ülkemizde mahkeme süreçleri çok yavaş ilerlemektedir. Umarım bu mahkeme süreci bir an önce sonuçlanır ve Millet Hanı Şanlıurfa turizmine kazandırılır.

  Cevapla
 2. 25 Ekim 2021

  Şanlıurfa

  Para bitti. Satacak birşey de kalmadı. Bu harabe böyle daha iyi. Borçla onarım istemiyoruz

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.