Bilinci kapalı olarak Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servise getirilen Kist Hidatik (Kistik ekinokkozis) hastası çocuk başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Op. Dr. Barış Erdoğan, yapılan tetkiklerin ardından teşhisi koyup hastayı ameliyata aldıklarını belirtirken, şu bilgileri verdi:

”Hidatik hastalığı dünyanın bölgelere göre değişen sıklıklarda görülmektedir. Görülme sıklığı yüz binde ikidir ama genel görülen en çok görülen yerler karaciğer ve akciğerde görülür. Beyin yerleşimleri çok nadir olarak görülür. 12 yaşındaki hastamız bilinci kapalı olarak acile başvurdu.

Hastada yaptığımız görüntülemeler sonucunda derin yerleşimli mikroptan kaynaklanan bir hastalığı olduğunu fark ettik. Hastaya acil olarak arkadaşlarımla beraber ameliyat ettik. Ameliyattan sonra hastamızın bilinci yerine geldi. Uyku hali vardı. Ameliyat öncesi genel durumu toparladı. Antibiyotik tedavilerini verdik. Hastamıza bugün itibariyle taburcu edeceğiz”

Hasta yakını Metin Güler ise, ”Filmine baktılar, beyninden ameliyat geçirecek dediler.. Beş saat ameliyatta kaldı. Ameliyatı iyi geçti. Allah razı olsun hocamızdan, Allah razı olsun tüm görevlilerden” dedi.

KİSTİS EKİNOKKOZİS NEDİR?

Kistik ekinokkozis, ülkemizde, özellikle hayvanlarda çok yaygın olması nedeniyle, önemli halk sağlığı sorunlarına neden olan ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan zoonotik karakterli bir hastalık. Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etkeni, Echinococcus granulosus adı verilen bir parazit. Genelde akciğerin alt lobda lokalize olan bu kitlerin büyümesiyle çevre organlara bası yapar. Buna bağlı olarak karın ağrısı, solunum sıkıntısı, akciğer enfeksiyonu, sağ alt kadranda şişlik, safra yolu tıkanması, karaciğer fonksiyon testlerin yükselmesi gibi kendini gösterir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir