Şanlıurfaspor’un sahasında Niğde Anadolu FK ile berabere kalmasından sonra taraftarlar, ‘Matematiksel olarak ligde kaldık mı?’ sorusuna yanıt aramaya başlamıştı.

Sosyal medyada sıkça gündeme gelen bu soru kesin yanıtını buldu.

Bilindiği gibi 2. lig gruplarında son 3 sırada yer alan takımlar 3. Lige düşecek. Sancaktepe ve Hacattepe FK daha önce küme düşmeyi garantilemişti. 3. takım çok büyük bir ihtimalle Gümüşhanespor olacak. İlk yarıda 1-1 berabere kaldığımız Gümüşhanespor’u deplasmanda 4-0 mağlup etmiştik. Bu da demek oluyor ki ikili averajda Gümüşhanespor’un önündeyiz. Son haftada Şanlıurfaspor’un Ergene Velimeşespor’a yenildiğini, Gümüşhane’nin deplasmanda Kocaelispor’u mağlup ettiğini ve puanların eşitlendiğini varsayalım. bu durumda ikili averajımız daha iyi olduğu için ligde kalıyoruz.

YÜZDE 99 LİGDE KALIYORUZ

Averajla ilgili olarak yaptığı hesaplamayı Spor yorumcusu İsmail Mutlu sosyal medyadan paylaştı:

”Şanlıurfaspor’u en dipten alıp düşmekten kurtaran Büyükşehir Belediye Başkanına,
Kulüp başkanına ve yönetimine, iki yıl içinde başkanlık ve hocalık yapanlara, taraftarlar derneklerine, gerçekten takıma inananlara teşekkür ediyorum. Unutmamak gerekir kulüp kapanıyordu son dakika son gece bu takım kuruldu.” diyen Mutlu, yaptığı hesaplamayı yaptı:

33 puan düşünürsek tümünü.
6 takım 33 puandaysa Velimeşe.
5 takım düşünürsek Velimeşe ve İnegöl.
4 takım düşünürsek Gümüşhane (İnegöl hariç)
2 ve 3 de olursa yine Gümüşhane.
Sanki 4’ lü olursa çok düşük de olsa bir ihtimal var.(İnegöl dahil)
Gümüşhane 7
İnegöl 9
Velimeşe 7
Urfaspor 6
Bu ihtimal olursa düşme olabilir, yani mucize gibi bir şey olur. 
İnegöl de içerde Hacettepe’yle oynuyor. Kesin puan alır. Zaten Urfa puan alsa bu hesaplamalar asla olmaz. Bence yüzde 99 ligde kaldık.”

STATÜ NE DİYOR?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun internet sitesinde de yer alan Türkiye Profesyonel Lig ve Kupa Müsabakaları Statüsü’ne göre puan eşitliği durumunda, aynı puana sahip takımlar arasındaki “ sanal lig ‘’deki puan durumu dikkate alınıyor. Statü, ”Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa kendi aralarındaki müsabakalardaki gol averajına bakılır, averajlar eşit ise kendi aralarındaki maçlarda en çok gol atan takıma bakılır. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan, averaj ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puan tablosundaki gol averajına bakılır. Takımlar arasındaki gol averajı da eşit ise genel averajda en  fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.” diyor.