Şanlıurfa’da yeminli tercümanlık yapan K.D., İl Göç İdaresi’nde para karşılığında işlem yaptırıldığını söyleyerek Suriyeli mültecileri dolandırmaya çalışan bir kişiyi ihbar etti. Şanlıurfa İl Göç İdaresi ise dolandırıcıyı bulmak yerine olayı kuruma bildiren K.D. hakkında şikayetçi oldu. K.D., “Suçluyu ihbar etmek suç mu kabul ediliyor?” diye sordu.

‘UYGUN FİYATA PARMAK İZİ…’

Urfa’da yeminli tercümanlık yapan K.D. geçtiğimiz günlerde telefonunda WhatsApp durumlarına bakarken tercümanlık işleri için daha önce tanıştığı ve telefon numarasını kaydettiği bir kişinin 3 bin lira karşılığında, “Uygun fiyata parmak izi alınır, kimlik ön kayıt yapılır” şeklinde paylaşım yaptığını gördü.

K.D. bu kişinin insanları dolandırdığını ve rüşvet vererek işlem yaptırdığını söyleyerek elindeki belgeleri Şanlıurfa İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne iletti. Bu kişinin kurum içinden biri ya da birileriyle birlikte çalışıyor olabileceğini söyleyen K.D., gerekli tüm bilgileri savcılıkla paylaşabileceğini de belirtti. Müdürlük ise K.D.’ye “konuyla ilgileneceklerini ve söz konusu kişiyle ilgili işlem başlatacaklarını” bildirdi. K.D. durumu sosyal medya hesabında da yazdı.

MÜDÜRLÜK SUÇU BİLDİRENİ ŞİKAYET ETTİ

K.D. olayı Şanlıurfa İl Göç Müdürlüğü’ne bildirdikten kısa bir süre sonra karakola çağrıldı. Rüşvet olayıyla ilgili bu kişi veya kişilerin ortaya çıkması için karakola çağrıldığını düşünen K.D. polise gittiğinde Şanlıurfa İl Göç İdaresi’nin hakkında şikayette bulunduğunu öğrenerek büyük bir şaşkınlık yaşadı. K.D., karakolda verdiği ifadede kurumu töhmet altında bırakmak istemediğini, bu kişi veya kişilerin tespit edilmesinde yardımcı olmak maksadıyla bilgileri hem müdürlükle hem de sosyal medya hesabından paylaştığını söyledi.

‘SUÇLUYU İHBAR ETMEK SUÇ MU?’

K.D. yaşadıklarının kendisini üzdüğünü belirterek, “Bir suçluyu ihbar ettim diye benden şikayetçi olmaları çok üzücü” dedi ve ekledi: “Ben kamu yararına bir usulsüzlüğün önüne geçmek istedim. Göç İdaresi’nin bu suçu işleyenden değil de benden şikayetçi olmasına anlam veremedim. Suçluyu ihbar etmeyi suç mu kabul ediyorlar artık?”

 

 

Kaynak: Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir