Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla “18–24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası” olarak anılıyor.

Bu kapsamda Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü’nün Evde Sağlık Hizmetleri ne kayıtlı yaşlı hastalar ziyaret edildi.

‘TALEPLERİ KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Evde Sağlık Hizmetleri birim sorumlusu Dr. Melek Alp, talep oluşturan yâda talep oluşturmasalar bile rutin olarak kontrole gittikleri hastalar bulunduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

”Rutin muayenelerini yapıyoruz. Tansiyon, şeker, ateş ölçümü gerçekleştiriyoruz. Normal şikâyetlerini dinliyoruz. Şikâyetlerine yönelik uygun tedavilerini düzenliyoruz. İhtiyacı olan hastalarımızın pansumanlarını yapıyoruz. Bazı hastalarımızın yatak yaraları mevcut oluyor. Bu yüzden onlar için havalı yatak, Tekerlekli sandalye talepleri oluyor yâda hastane tipi elektrikli yatak talepleri oluyor elimizden geldiğince bunları karşılamaya çalışıyoruz.

“Bugünde “18-24 Mart Yaşlılar Haftası” nedeni ile yaşlı hastalarımıza ziyaret gerçekleştirerek, Genel muayenelerini yaptık. Yaşlı amcalarımıza çiçekler hediye ettik. Yaşlılar haftasını kutladık” 

‘AYAĞINIZA SAĞLIK’

Evde Sağlık Hizmeti alan hastalardan Abdullah Arol ise, “İyi ki varsınız, sürekli geliyorsunuz. Hakikaten teşekkür etmek bile azdır. Ben daha önceleri 15 yıl önceleri hastanede 5 gün yatmak için özel muayenelere gidip para veriyorduk. Bu hizmeti inkâr edersek insan kör olur, vallahi kör olur. Ben gezmişim dışarıyı da gezmişim hiçbir yerde bu hizmet yok. Eksiklik olur mu olur, ama bu hizmetin karşısında bu eksiklik görünmeyen bir eksikliktir. Hakikaten öyle. Teşekkür ediyorum ayağınıza sağlık, hizmetinizde devamlı olmanızı rabbimden niyaz ederim” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.