Meteorolojiden 18-19 Ocak günleri için yapılan ‘yoğun kar’ uyarısı Büyükşehir Belediyesi’ni alarma geçirdi. Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, ilgili birimlere ‘Hazır olun’ talimatında bulundu.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da, Şanlıurfa ile birlikte Güneydoğu illeri için kar ve buzlanma uyarısında bulundu.

Açıklamada, ”Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.” denildi ve şu bilgiler verildi:

”Güneydoğu Anadolu’da beklenen yağışların 18.01.2022 Salı günü öğle saatlerinden itibaren bölgenin kuzeyi (Adıyaman, Şanlıurfa’nın kuzeyi, Diyarbakır çevreleri, Batman’ın kuzeyi) ile Gaziantep çevreleri ve Kilis’in kuzeyinde yoğun kar (20 cm. üzeri), bölgenin güneyinde (Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın güneyi ve Kilis) kuvvetli yer yer yoğun kar (10-30 cm.) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneydoğu yönlerden, Çarşamba günü kuzey ve doğu yönlerden kuvvetli yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli ve yoğun kar yağışlarının bölgenin batısında Çarşamba öğle saatlerinde, doğusunda 20.01.2022 sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgarla birlikte tipi, buzlanma, don olayı, bölgenin kuzeyinin yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir