Harran Üniversitesi Hastanesi yeni tedavi yöntemleriyle bölgede öncü olmaya devam ediyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı tarafından bölgede ilk kez uygulanan bir yöntemle enfeksiyon ve kemik erimesi problemi olan 39 Yaşındaki hasta kamerayla gerçekleştirilen kalça artroskopisi yöntemiyle tedavi edildi.

Bu yöntem için hazırlanan altyapı ve ekiple bundan sonraki vakalarda da hızlı ve etkili tedavi imkânı sağlanacağı belirtildi.

Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay, artroskopik yöntemle yani kamerayla yapılan eklem cerrahisi konusunda hem Şanlıurfa’ya hem de bölgeye hizmet verdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Altay, şu bilgileri verdi:

“Kalça eklemi için yapılan artroskopik cerrahi yaklaşım son birkaç yıl içerisinde dünyada gelişmeye başlamış ve ülkemizde de sadece 3 büyük kentte kısıtlı sayıda uygulanan kalça eklemine kamera yardımıyla girilerek eklemi açmadan yapılan cerrahi bir yaklaşımdır. Kliniğimizde aldığımız yeni cihazların da desteğiyle birlikte kalça eklemine artroskopik cerrahi yaklaşım uygulamamız hem bölgemiz hem de ilimiz için ciddi bir önem taşımaktadır.

Bu ilk vakamızda eklem içerisinde enfeksiyon ve kemik çürümesine bağlı sorunları olan hastamıza kapalı yöntemle müdahale ederek gerekli işlemleri tamamladık hastamız da oldukça rahatladığını ve klinik olarak ciddi fayda gördüğünü bizlere ifade etti.

Kalça artroskopisi ciddi bir tecrübe deneyim teknolojik altyapı ve ekip isteyen bir çalışmadır bu işlem için ortopedik cerrahi anestezi asistan hemşire ve personellerinden oluşan yaklaşık 20 kişilik bir ekiple hazırlıklarımızı ve işlemlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizde yeni başlayan ve Ankara‘nın doğusunda henüz uygulanmayan bu sistemin Şanlıurfa Harran Üniversitesi araştırma Uygulama Hastanesi ortopedi kliniğinde başlatılmış olması hepimiz açısından gurur verici bir gelişmedir. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum” 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Başhekimi Doç. Dr. İdris Kırhan ise batıdaki Büyükşehirlerin ardından Doğu ve Güneydoğu‘da ilk kez bir kalça artroskopisi yöntemiyle tedavi gerçekleştirdiklerini söyledi. .Doç. Dr. İdris Kırhan, bu anlamda yoğun emek veren Prof. Dr. Mehmet Akif Altay ve ekibine teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir