Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi sağlık personelinin donanımını arttırarak yeni doğana yapılacak her türlü uygulamayı standart hale getirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla başlatılan eğitim seferberliği sürüyor.

Hastanelerde yeni doğan yoğun bakım üniteleri, doğum servisleri ve 112 de görev yapan personeller de  ‘Temel Yeni doğan Bakım Eğitimi’yle donanımlı hale gelecek.

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, söz konusu programda bir konuşma yaptı. Yine eğitim programında gençlerle çalıştıklarını, bunun hem artı hem eksi yanları bulunduğunu anlatan Dr.Gülüm, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Artı yanları özellikle Urfa yoğun bir memleket. Suriyeli misafirlerle nüfusları 70 bine yakın, İstanbul‘dan sonra en fazla bebek doğumunun olduğu şehirdir.

Sizler mesleğe yeni başlamış kişiler olarak bu eğitimler ciddi bir deneyim kazandırıyor. Buradaki görevlerinizi tamamladıktan sonra bir kısmımız buradan ayrılacağız. Türkiye’nin değişik yerlerinde görev alacağız. Emin olabilirsiniz ki oranın en deneyimli kişileri olacaksınız. Ciddi bir deneyimle gideceksiniz.

İnsanların belki 10 yıllarda oluşturduğu deneyimleri siz birkaç yılda oluşturacaksınız. Fakat bu deneyimlerin en az acı deneyimlerle geçmesi için de eğitim kısımlarımızı tamamlamamız lazım. Bunu lütfen önemseyin, bu eğitimlere harfiyen değer verin ve bunların her anınızda mesleğinizin her anında bir yerde kurtarıcı bir iş yaptığını göreceksiniz. Yeni doğanlara dokunuyoruz. Yenidoğanlara dokunduğumuz zaman her zaman söylediğim, önemsediğim bir husus var. Hukukumuz başlıyor onlarla. En az zararı, en fazla faydayı vermenin yolu işte bu eğitimlerden geçiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir