Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri bünyesinde yürütülen çalışmalar sonucu Mycoplasma gallisepticum enfeksiyonlarının tanısı için yerli bir kit geliştirildi.

Kısa Bir Süre Zarfında Sonuç Veriyor

Geliştirilen kiti diğerlerinden ayıran en önemli özellik yerli bir suş ile hazırlanmış olması..

Testin özgüllüğü %96, duyarlılığı % 98 olarak belirlendi ve kit sahada kullanıma sunuldu..

Harran Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri bünyesinde yürütülen çalışmalarda Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr.Sevil ERDENLİĞ GÜRBİLEK, Prof. Dr. Oktay KESKİN, Prof. Dr. Osman Yaşar TEL, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Murat SAYTEKİN veArş. Gör. Ayfer GÜLLÜ YÜCETEPE yer aldı.

Türkiye’de kanatlı hayvan hastalıklarının  serolojik teşhisinde, ithal edilen çeşitli kitler kullanılıyor. Bu kitler ithal edildiğinden dolayı ülke ekonomisine yük oluşturuyor.

Yerli bir ELISA kiti üretmek üzere Veteriner Fakültesi’nin başlattığı proje olumlu sonuçlandı. Hazırlanan ELISA kiti standardize edildi, sahada kullanımı ruhsat aşamasına geldi.

Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Laboratuvarlarında geliştirilen tanı kiti, genellikle piliç, hindi ve tavuklarda, et ve yumurta verimi düşüklüğü gibi ciddi ekonomik kayıplara yol açan ve dünyanın birçok ülkesinde görülen oldukça bulaşıcı Mycoplasma gallisepticum’un neden olduğu Kronik Solunum Yolu Hastalığı tanısında kullanılacak.

Ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak yerli tanı kitinin, saha çalışmalarından sonra ülke genelinde kullanılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir