Şanlıurfa Valiliği bünyesinde Kurtuluş Müzesinde bulunan (Mahmut Nedim Konağı) Müslüm Gürses Müzesi Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin girişimleriyle ilçeye taşındı.

Karaköprü yaşam park içerisinde yer alan müze törenle açıldı. Müzenin içerisinde Müslüm Gürses’e ait kişisel kıyafetler ve malzemeler bulunurken, sanatçının fotoğrafları ve albümleri sergileniyor.

Açılışa Müslüm Gürses’e benzerliğiyle dikkat çeken Bülent Şevik de davetli katıldı.

Törende konuşan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, ilçeyi müze şehir yapma yolunda yeni müzeler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, “Çok şükür bugün Şanlıurfa ve ülkemiz için önemli bir değer olan merhum Müslüm Gürses’in hatırasını yaşatacağımız Müslüm Gürses müzesinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Müze açılışlarımıza inşallah Basın ve Sinema Müzesi ile Tasavvuf Müzesini de ekleyeceğiz. Müslüm Gürses Müzemizin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz ise konuşmasında şehirleri şehir yapan şeyin kültürü, medeniyeti ve etkinlikleri olduğunu dile getirerek, “Şanlıurfa kadim bir medeniyetin ürünüdür. Bu şehrin birçok değeri vardır ve Müslüm Gürses de onlardan biridir. Bu müzenin ilçeye kazandırılmasını sağlayan belediye başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Müslüm Gürses Müzesi Karaköprü’ye hayırlı olsun” dedi.

Şanlıurfa Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya da daha önce Valilik bünyesinde bulunan Müslüm Gürses müzesinin Kurtuluş müzesi içerisinde olduğunu ancak yer sıkıntısı nedeniyle taşımak istediklerini kaydederek, “Karaköprü Belediyemiz bu konuda ısrarcı oldular ve Müslüm Gürses müzesini ilçeye kazandırmak istediler. Sonuçta da müze yeni yerine taşındı ve bugün hizmete açıldı” diyerek müzenin hayırlı olmasını diledi.

Açılış öncesi Başkan Baydilli, Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Yanılmaz ve misafirlere El Battani Uzay ve Havacılık Bilim Merkezi ile Basın ve Sinema Müzesini gezdirerek tanıtımını yaptı.

Karaköprü Yaşam Park içerisindeki Müslüm Gürses Müzesi Pazartesi günleri haricinde her gün mesai saatleri içerisinde gezilebilecek.