Küçükbaş Hayvancılık Besi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı İzzet Çiftçi, Urfa Hayvan Pazarı’nın 28 Nisan Cuma günü yeniden açılacağını umut ettiklerini söyledi.

ŞAP aşılama sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Bakanlığı tedbirleri kaldırma kararı aldığını anlatan Çiftçi, ‘Hayvan Pazarı’nın kapalı olması yaklaşık 5 bin hayvan tüccarını etkiledi, yaşanan durum karaborsaya ve dolayısıyla et fiyatlarının artmasına yol açmıştı. Bunu bir süre önce Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişçi’ye anlattık, girişimlerimiz sayesinde ŞAP aşılama süreci hızlandırıldı.’ dedi.

Öte ynadan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından bu konuda yayınlanan genelde şu ifadeler yer aldı:

 “Şap hastalığına duyarlı türden hayvanların hareketlerine (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince getirilen kısıtlamalar, aşağıda belirtilen kurallar çerçevesinde 28.04.2023 Cuma günü itibariyle kaldırılacaktır.

Şap hastalığı nedeniyle karantinası devam eden yerler dışında, İller arası büyükbaş hayvan sevklerinde, sevk edilecek büyükbaş hayvanların Sat-2 serotipini içeren aşı ile aşılanmış ve aşılama tarihinden itibaren 21 günlük sürenin geçmiş olması. İller arası küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. İl içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. İki aylık yaştan küçük sığır cinsi hayvanların sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. Sat-2 serotipi içeren aşı ile aşılanmamış olan hayvanların aşılanmasına aksatılmadan devam edilecektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir