Şanlıurfa’da yoğun yağış sonrasında meydana gelen sel kentin varoşlarını da vurdu, Abide dal-geçidi sel sularının getirdiği çamurla doldu, çok sayıda insanımız burada yaşamını yitirdi.

Yaşanan bu olay Abide kavşağında uygulanan projenin yeniden sorgulanmasına neden oldu. Projesinin hikayesi 2010 yılına kadar uzanıyor. Dönemin Urfa Belediye Başkanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, Dal-geç tipi basit proje yerine şehrin geleceğine hitap eden bir proje teklif etmişti. Ancak bu anlamda yeterli bir kamuoyu baskısı oluşturulamadı ve dolayısıyla maliyeti yüksek olduğu gerekçesiyle bu proje Ulaştırma Bakanlığınca geri çevrildi.  Çünkü Bağımsız seçilerek Ak Parti’yi yenilgiye uğratan Fakıbaba’nın prim yapması istenmiyordu. Faruk Çelik bu psikolojiyle Bakanlığın projesini dayattı.

Diyarbakır-Gaziantep hem de Mardin-Gaziantep bağlantılarının direkt yapılacağı proje yerine Mardin-Gaziantep yolunu birbirine dal-geçle bağlayan proje tercih edildi.

Böylece kentin geleceğine uygun olmasa da ‘4 yılda 400 Proje’den biri daha gerçekleşmiş, dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Faruk Çelik ile dönemin Valisi Celalettin Güvenç’in dedikleri olmuştu. Hatta o dönem  ‘Akaryakıt istasyonu sahipleri bastırdı, tam da istedikleri gibi bir proje hazırlandı’ diyenler oldu.

Fakıbaba çok sonraları bu projeye çok karşı çıktığını anlatırken, ‘Bahçivan’ın projesi bile bundan iyiydi’ diyecekti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir