Karaköprü/Mehmetçik Mahallesinde, sosyal donatıların Özelleştirme İdaresi kararıyla imar değişikliğine gidilerek konut alanına çevrilmesine bir tepki de Urfa Akademik Odalar Birliğinden geldi.

Karaköprü Belediye binası önünde toplanan Birliğe üye Meslek odalarının temsilcileri, Mahalle Muhtarı Yılmaz Kahraman ve mahalle sakinleri, imar değişikliğine itirazlarını içeren yaklaşık 800 dilekçeyi toplu olarak Karaköprü Belediyesine iletti. Dilekçelerin verilmesinden önce Urfa Akademik Odalar Birliğinden Ekrem Kaya bir basın açıklaması yaptı.

DANIŞTAY’IN İPTAL KARARI DİKKATE ALINSIN

Kaya, şunları kaydetti:

”Mehmetçik Mahallesi 811 nolu parselde yaklaşık 20 dönümlük alanda Yol, Sağlık Tesis Alanı, Pazar Alanı, Dini Tesis alanı, Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı gibi mahallenin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek donatı alanları, 5301 Karar Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı sonucu imar planı ile konut alanına dönüştürülmüş, Şehir Plancıları Odası’nın açtığı dava sonucu Danıştay kararı ile imar değişikliği iptal edilmişken, aynı işlemin tekrar tesis edilmesini anlamakta zorluk çekiyoruz.

İmar planlarında var olan tüm sosyal ve kentsel olanakların hemşerilerimizin hizmetinde olması hem kanuni hem de insani zorunluluktur. Bu yanlış uygulamadan geri dönülmezse bu mahallemizde; dini tesis olmayacak, pazar alanı olmayacak, sosyal kültürel tesis olmayacak, sağlık ocağı bina altında hizmet vermeye devam edecektir.

KAMU YARARI İLKESİNE AYKIRI

Yapılan işlem teknik olarak incelendiğinde; nüfus yoğunluğu artırıcı plan kararları getirdiği, ana plan kararlarında bulunan sosyal donatı alanlarını kaldırdığı ve kamu yararına aykırı olması yönleriyle;3194 sayılı İmar Kanunu, Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği, Şehircilik İlke ve Esaslarına aykırılık teşkil etmektedir. Bugün burada bu aykırılıklara itiraz ederek, dayanışma içerisinde şehrimizin ve vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu, Urfa Akademik Odalar Birliği olarak bundan sonra da Şehrimizi ilgilendiren her konuda mesleklerimizin gereğini yapacağımızı bir kez daha belirtmek isteriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir