CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, bir süre önce ilimizde sorunları yerinde tespit eden Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sosyal medya hesabından, ‘Geldiniz gördünüz. Şimdi ne yapacaksınız?’ sorusunu yöneltti.

Eğitim altyapısındaki eksiklikler yüzünden Şanlıurfa’da eğitim görenlerin diğer illerdeki öğrencilerle rekabet etmesinin zorlaştığını belirtti. Aydınlık, şunları kaydetti:

“Şanlıurfa’nın eğitim konusunda çok büyük problemler yaşadığı ortaya çıkan başarı sıralamasıyla da gözler önüne seriliyor; Eğitim sıralamasında 81 vilayette 78. sırada. Şanlıurfa’da eğitim gören bir öğrencinin sahip olduğu imkanlarla İzmir, İstanbul, Ankara, Gaziantep gibi kentlerde eğitim alan öğrencilerin sahip olduğu imkanlar bir değil. Sınıf mevcutlarımız yüksek, Öğretmen açığımız çok, Kütüphane eksiğimiz var, Sosyal ve fiziki aktivite alanları yetersiz, Servis sıkıntımız var, Kırsal mahalleler çok daha kötü durumda… Bunu Milli Eğitim Bakanı da Şanlıurfa ziyareti sırasında bizzat öğrencilerden duydu ve kendisi de gördü. O halde Bakan’a soruyoruz; geldiniz, gördünüz, şimdi ne yapacaksınız?”

Yapılması gerekenleri bu yazılı soru önergemiz aracılığıyla Bakan Bey’le paylaşmış olduk. Ayrıca Bakan Özer’in Şanlıurfa’da bahsettiği 75 yeni eğitim birimin detaylarını ve takvimlerini de öğrenmek için sorular yönelttik. Bu hususta tek bir temennim var; Şanlıurfa’da eğitim gören bir öğrencimiz, evladımız Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da eğitim gören evlatlarımızla aynı imkanlara sahip olsun, Şanlıurfa’mız eğitimde de geri kalmasın çünkü biliyorum ki bugün evlatlarımıza ne kadar yatırım yaparsak ileri de Şanlıurfa’yı o kadar güzel yerlerde göreceğiz”

Bakan, Urfa’ya 73 yeni eğitim kurumu sözü vermişti

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı sonrası ilimize 73 yeni eğitim kurumu kazandırılacağını söylemiş, şu ifadeleri kullanmıştı:
”Akçakale ilçemize 3 anaokulu, 1 ilkokul, 2 ortaokul yapacağız. Eyyübiye ilçemize 12 anaokulu, 6 ilkokul yapacağız. Haliliye ilçemize 10 anaokulu, 5 ilkokul, 5 ortaokul yapacağız. Harran ilçemize 1 anaokulu 1 ortaokul yapacağız. Karaköprü ilçemize 5 anaokulu, 2 ilkokul, 3 de ortaokul yapacağız. Siverek ilçemize 3 anaokulu, 1 lise yapacağız. Suruç ilçemize 2 anaokulu ve 2 ortaokul yapacağız. Viranşehir ilçemize 3 anaokulu yapacağız. Dolayısıyla Şanlıurfa’ya 2022 yılı içerisinde mevcut yatırımlara ilave olarak 14 yeni ilkokul, 19 yeni ortaokul, 1 lise, 39 da anaokulu olmak üzere toplam 73 yeni eğitim birimini kazandırmış olacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir