AK Parti’nin 24 Mart Çarşamba günü gerçekleştireceği 7. Olağan Kongre için geri sayım devam ederken partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak yöneticilerin yanı sıra, kabinede de kısmi değişikliğe gidileceği beklentisi nedeniyle kulisler hareketli.

Erdoğan’ın, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) en az yarısını değiştireceği, kabinede kapsamlı değişime gidebileceği, bazı bakanların parti yönetimine kaydırılabileceği, buna karşın kabinede ise siyaset kökenli isimlere daha fazla yer verileceği konuşuluyor.

Erdoğan daha önce 5 milletvekili istifa ettirip kabinede görevlendirildiği için, yeni kabineye parlamentodan alacağı isimlerin son derece sınırlı olacağı, bazı eski milletvekillerinden ya da halen parti yöneticisi olan bazı isimlerin kabineye girebileceği belirtiliyor.

Kasım ayında Instagram üzerinden Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifasını duyuran Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın parti veya kabinede yer alıp almayacağı da merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde muhalefetin özellikle Merkez Bankası döviz rezervindeki erime üzerinden hedef aldığı Albayrak’a sahip çıkmış ve muhalefete de “Damat kadar taş düşsün başınıza” ifadelerini kullanmıştı.

BAKANLIKLAR YENİDEN BÖLÜNECEK Mİ?
Yeni hükümet sisteminde Çalışma ile Aile Bakanlığı, Hazine ile de Maliye Bakanlığı birleştirilmişti. Ancak ilerleyen süreçte başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmak üzere birleştirilen bazı bakanlıkların iş yükünün fazlalığı veya faaliyet alanlarının farklı olması nedeniyle sorunlar yaşandığı, bu nedenle bazı bakanlıkların yeniden ayrılabileceği konuşuluyor. Bu kapsamda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölünebileceği beklentisi dile getiriliyor.

Bölünme halinde, eski Bakan Faruk Çelik’in yeniden Çalışma Bakanı olabileceği konuşuluyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, NTV’de katıldığı programda kabine değişikliği haberlerini doğrulayarak; “Kongrede Türkiye için güven ve istikrar diyeceğiz. Seçilecek kadrolar Türkiye’yi 2023’e taşıyacak” demişti.

www.finansgundem.com