Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye’de uzun zamandan beri şikayet konusu olan kötü koku sorununun çözüldüğünü bildirdi.

Beyazgül,  Eyyübiye ilçesi sınırlarında bulunan Katı Atık Bertaraf tesisini inceledi, teknik ekipten bilgi aldı, makinaların devreye alınması işlemini gerçekleştirdi.

Eyyübiye halkının kötü kokudan etkilenmemesi için 7 yeni makine montajı daha yapılarak enerji üretim kapasitesinin arttırıldığını anlatan Beyazgül, ”Katı Artık Bertaraf Tesisinde tüm makinaların çalışmasıyla birlikte sahada biriken gazlarla yaklaşık 300 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak miktarda elektrik enerjisi üretilmiş olacaktır” dedi.

‘’EYYÜBİYE’DE KÖTÜ KOKU OLMAYACAK’

Beyazgül, şunları kaydetti: “İstanbul’un Haliç’i neyse Eyyübiye’deki kötü koku da o şekildeydi. 24 saat koku vardı. İnsanların gece uyuyabilmesi mümkün değildi. Kapı pencereleri kapatmalarına rağmen yine de çok zordu. Kimsenin tahammül edebileceği bir koku değildi. Biz de bu kokudan vatandaşlarımızı kurtarmak her şeye değer diye düşündük. Kolları sıvayarak yeni alınan motorlarla birlikte bütün makinaların çalışmasını sağladık. Şu anda da kokudan hiçbir emare kalmadı. Raporları aldık, teknik ekiplerle bir araya geldik. Bizzat ben de bu konuyla ilgilendim. Çok şükür bulunduğumuz yerde koku kalmadı. Yaklaşık 300 bin haneye elektrik verilecek duruma gelindi. Belediyemize de bu konuda ciddi bir gelir kapısı oluştu. Eyyübiye ilçemizden bu kokunun gitmesi her şeye değer. İnsanlarımız koku içerisinde yaşarken bizim başka bir yerde rahat uyumamız mümkün değildi. Şanlıurfa Haliç’inden kurtuldu. Makinalarımızdan birinin de başlangıcını biz yaptık.”

Asya Mahalle Muhtarı Ahmet Çağan ve Yenice Mahalle Muhtarı Hamza Göktaş ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e teşekkür ederek, kötü kokunun tamamen ortadan kalktığını dile getirdiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir