İlaca, gübreye, akaryakıt ürünlerine son bir yıl içinde gelen zamlar çiftçileri topraktan uzaklaştırıyor. Kayıtlı çiftçi sayısında ciddi bir azalma söz konusu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı ve Ak Parti Şanlıurfa eski Milletvekili Faruk Çelik,  sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede, aşırı şekilde artan girdi maliyetlerine değinmedi, gıdadaki zaiyat ve israfa dikkat çekti.

Faruk Çelik, şunları kaydetti:

Gıda güvenliği konusunda kesin çözüm elbette üretimin sürekliliği ve artmasıdır. Halen ekimi yapılıp da bu yıl hasat edilecek ürün neredeyse kalmadı. Yapılacak şey, hasat-nakliye-pazar-ev eksenindeki zaiyat ve israfın önlenmesidir. Sağlıklı depolama, doğru nakil ve tüketim.

“80 MİLYON TON GIDA ÜRÜNÜ KAYIP!”

Ülkemizde her yıl 170 milyon tonluk üretim için girdi kullanılıyor. Ne yazık ki üretimde bunun %30u kayboluyor. Bu nedenle üretimimiz 120M.ton civarında kalıyor. Sofraya gelene kadar nakliye-pazar-paket-evde ki kayıplardan sonra 90M.ton iniyor. Bu da 80 M ton kayıp demektir.

“ÜRETTİĞİMİZİ İSRAF EDEREK GIDA GÜVENLİĞİ SAĞLAYAMAYIZ”

Çözüm; ekimden-hasada bilinçli, az girdi-az kayıpla üretmek. lisanlı depoculuğun ürün desenini genişletmek. Soğan-patates gibi kayıp oranı yüksek ürünlere çözüm üretmek paket ve sunum standartlarını yükseltmek. Bilelim ki ürettiğimiz kadar israf ederek gıda güvenliği sağlanamaz”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.