İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, doğurganlık hızında Türkiye’nin başını çeken Şanlıurfa’da özveriyle görev yapan ebeleri ziyaret etti.

21-28 Nisan Ebeler Haftası kutlamaları kapsamında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan Ebelerle servislerinde bir araya gelen İl Sağlık Müdürü Prof. Dr.Gülüm, Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Kaya ve Hastane yöneticilerle birlikte Doğum servisleri ve doğumhaneyi ve ebelerin kendi imkânlarıyla çektikleri bebek fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi, kendilerine karanfil verdi,

İl genel 9 bin 154 sağlık çalışanın bulunduğunu, 1011 ebenin hizmet verdiğini belirten İl Sağlık Müdürü İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, ebelik mesleğinin önemini şu sözlerle anlattı:

”Ebelik sağlık meslekleri arasında tarihi en eski, işlev yönünden en önemlisidir, Bireyin en temel hakkı olan sağlıklı yaşam hakkını doğumdan itibaren sağlayan ebelerimiz, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası anne ve bebek bakımını üstlenerek, son derece önemli bir görevi ifa etmektedirler. Annelerin hem kendi sağlıkları hem de çocuk gelişimi konularında bilinçlenmelerine vesile olan ebelerimiz, bu yönleriyle toplum sağlığı açısından da son derece büyük bir sorumluluk üstlenmektedirler. Bu duygu ve düşüncelerle sağlık hizmetlerinin vazgeçilmez unsuru olan ebelerimizin 21-28 Nisan Ebeler Haftasını kutluyor, başarılarının devamını diliyorum”.

İlimizde; her yıl 40 bin doğumun yüzde 69’u normal, yüzde 31’i sezaryenle gerçekleşiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir