Harun Çiçek, 28 Mayıs 2021 günü Ceylanpınar Bahçelievler 13’üncü sokakta evlerinin önünde oynarken, Suriye tarafından gelen yorgun mermi başına isabet etti. Bir süre hastanede tedavi gören ve o dönemde 10 yaşında olan Harun bir daha ne koşabildi, ne de oyun oynayabildi, çünkü başına isabet eden mermi onu felç etmişti. O günden sonra 4 çocuklu Çiçek ailesinin hayatı altüst oldu.

TIR şoförü olan baba, çocuğuna gerekli desteğin sağlanabilmesi için işini bırakmak zorunda kaldı. Ancak verilen desteğin ailenin geçimi için yeterli olmadığı, iş ve kira sözünün ise yerine getirilmediği iddia edildi. Verilen sözlerin yerine getirilmemesine sitem eden Çiçek, tepkisini şu şekilde dile getirmişti: “Beni getirdikleri bu durumu görün. Geldiler, bütün sıkıntılarımı dinlediler. Bana “Kiraya çık biz ödeyeceğiz ve iş imkanı sunacağız” dediler. Ne iş verdiler, ne kiramı ödediler. Ailemi perişan ettiler, huzurum kalmadı. Elinizi vicdanınıza koyun, evladınız bu durumda olsaydı siz ne yapardınız? Dünyayı yakardınız dünyayı. Bütün yetkililer gelip video ve resim çekip gidiyorlar. Altı aydır bize yaptıkları yeter artık. Çocuğumu, evimi, işimi ve elimde avucumda ne varsa hepsini kaybettim. Allah aşkına dünya görsün evimin ne hale geldiğini. Çocuğumun yaşadığı eve bakın. Sesimi duysunlar.”

YENİ İŞİNE KAVUŞTU

Baba İbrahim Çiçek’in haklı isyanı medyada yer aldıktan sonra Vali Abdullah Erin devreye girdi, bu mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için ilgili birimlere talimat verdi.

Vali Erin’in girişimleriyle, mağdur ailenin talebine cevap veren Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), baba İbrahim Çiçek’i Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği’nde şoför olarak istihdam etmeye başladı.

Küçük çocuğunun yorgun mermi ile yaralanması üzerine uzun süre il dışında tedavi amacıyla bulunduğunu, maddi ve manevi olarak yıprandığını ve işini kaybettiğini belirten İbrahim Çiçek’in ailesine, Şanlıurfa Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla 27 bin 750 TL ödeme yapılmış, ailenin daha iyi bir ortamda yaşaması için Nisan 2022’de 4 aylık kira bedeli olarak 2 bin 400 TL ödeme yapılmıştı.

SYDV tarafından ayni yardımlar yapılmaya devam edilen aileye ayrıca, engelli aylığı, evde bakım aylığı, şartlı nakit transferi ve elektrik tüketim desteği sağlanıyor.

Tedavi ve rehabilitasyonu için de her türlü devlet imkânının seferber edildiği Harun Çiçek, Şanlıurfa ve Ankara’da çeşitli hastanelerde tedavi görmüştü. Ankara’da gelişmiş sağlık kuruluşlarıyla üst seviyede tetkik ve incelemeleri yapılan çocuk için evde bakım ve fizik tedavi süreci başlatılmıştı. Bu süreçte de aileyi yalnız bırakmayan Ceylanpınar Devlet Hastanesi Evde Bakım Ünitesi, çocuğu her gün evden alıp fizik tedavi ve bakımını yaptırdıktan sonra evine geri getirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir