Liseye Geçiş Sistemi (LGS)  sınavı 5 Haziran Pazar günü iki oturum halinde gerçekleştirilecek, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. LGS sınav giriş belgesi geçtiğimiz günlerde meb.gov.tr üzerinden erişime açıldı.

LGS birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacak.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt,  sınav günü öğrencileri rahatsız edecek yüksek ses olmaması için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Fevzi Kurt, şu uyarılarda bulundu:

“Öğrencilerimizin dikkatlerini dağıtmamak adına sınavda çocuğu olan ya da olmayan her kim varsa okul yakınlarında üzerine düşen görevleri yaparak sükûneti sağlamalı ve saygı duymalıdır. 

Bütün bir yılını vermiş öğrencilerimizin emeklerinin 3 saatlik sınav sürecinde heba olmasına yol açmayalım. Bunun için okul önlerinde herkes kendi çocuğu sınavdaymış bilincinde olmalı, ses yapmamalıdır. Sürücülerimizin de korna çalmaması onların dikkatleri için çok önemli.  Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın hedeflerine ulaşmak için içerisinde oldukları yarışta bu tür hareketlerden kaçınmalıyız.

Eğitim hayatınız boyunca harcadığınız emeklerinin karşılığı bu sınavdaki başarınıza bağlı. İyi bir lise eğitimi, güzel üniversitenin kapılarını açar. Sınav süresi boyunca sıkıntı yaşamanız için bir gün önce erken uyumalı, sınav sabahı güzel kahvaltı yapmalı ve çok su içmemeliyiz. Büyüklerinin devam ettirdikleri meslekleri ileriye taşıyacak olan gençlerimizdir. Bunun farkındalığıyla emek harcayan tüm öğrencilerimize başarılar diliyor ve çalışmalarının karşılığını alacağı bir sınav olmasını temenni ediyorum”

LGS birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. LGS ikinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak.

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2022’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.