Dicle Elektrik,  ‘Planlı kesintiler’le ilgili tepkiler üzerine yine bildik savunmaya geçti. Kaçak elektrik kullanımının son bir ayda arttığı belirtildi.

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, Urfa kırsalında elektrik faturası ödeme alışkanlığının “yok” denecek kadar zayıf olduğuna dikkat çekildi.

Kırsal bölgelerde kaçak kullanım oranının yüzde 80’e kadar çıktığı ve bunun bölge ortalamasının yaklaşık iki katı olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

Urfa’da,  bin 200 köy ve 800 mezradan oluşan 2 bin yerleşim yeri bulunuyor. Biz kaçak tüketimle mücadele etmek için tüm imkanları seferber ediyoruz. Ancak ekiplerimizin kırsal bölgelerdeki kaçak kullanım oranını düşürmek için yaptığı çalışmalara engel çıkarılıyor.

Yaptığımız teknoloji ağırlıklı yatırımlar kaçak tüketimde ısrar eden grupların tepkisiyle karşılaşıyor. Şanlıurfa aynı zamanda bölgede en fazla tarımsal sulamanın yapıldığı bir ilimiz. Kaçak tüketimin ve elektrik borcunun da büyük bölümünü bu kesim oluşturuyor.

Pompaj yardımıyla yapılan sulama ciddi bir enerji maliyeti oluşturuyor. Temmuz 2022 itibariyle ilde tarımsal sulama borcu geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 60 artarak 5,1 milyar liraya ulaştı.”

Dicle Elektrik tarafından yapılan açıklamada, kaçaktan söz edilirken, enerjide yaşanan kayıplara, yatırım eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan problemlere değinilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.