İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin, babasının kendisini 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiği’ ve çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirterek şikâyetçi olmasıyla ortaya çıkan olaya tepkiler sürüyor.

KAMU KURUMLARI GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMALI

Urfa Barosu Av. Kazım Ekinci İnsan Hakları Merkezi’nden bu konuda yapılan açıklamada, söz konusu olayla çocukların istismara maruz kalma tehlikesinin bir kez daha gözler önüne serildiği belirtildi. açıklamada, ”Çocuğun üstün yararı ilkesi uyarınca kamu kurumlarını her türlü istismara önlemek için koruyucu tedbirleri alma yükümlülüğü altındadır. Bir daha benzer olayların yaşanmaması adına söz konusu olayda, ilgili kurumların ivedilikle harekete geçmesini bekliyoruz. Kamu kurumlarını ülkedeki çocuklar için bu ve benzeri durumların önlemesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.” denildi.

BU BATAKLIĞIN KURUTULMASI GEREK

TMMOB Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi Mehmet Selim Açar ise, ”Gün geçmiyor ki O’cu Şu’cu Bu’cularla ilgili mide bulandırıcı bir olay gündeme gelmesin. 6 yaşında ki kızı evlendirmek nedir aşağılık mahluklar. Türkiye’nin bir an önce bu bataklığı kurutması gerek, sivrisinek peşinde dolaşmakla olmuyor, olmayacak!” yorumunu paylaştı.

BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZDAN BURAYA GELİNDİ

Cumhuriyet Halk Partisi eski İl Sekreteri Ronayi Paydaş ise tepkisini şu sözlerle özetledi: ”Bir kereden birsey olmazdan 6 yaşında gelinlik giydirilen çocuğa gelindi. Söylenecek isyan edecek çok söz var ama buraya sığmıyor. Ancak şunu belirtmek isterim kız çocuklarımıza yaşanabilir, güvenli, ve mutlu bir ülke bırakmak hepimizin boynunun borcu.” 

ŞAHİT OLUP SUSANLAR SUÇ ORTAĞIDIR

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Viranşehir Temsilciliğinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Basın ve kamuoyuna yansıyan bilgi, haberlere göre 6 yaşından itibaren sistematik bir şekilde cinsel, fiziksel ve ruhsal istismara maruz bırakılan H.K.G’nin yaşadıkları bizleri öfkelendirmiş, derinden üzmüştür.

Henüz 6 yaşında olan bir kız çocuğunu “imam nikahı” adı altında sözde evlendiren ebeveynler, yıllarca evlilik kisvesi adı altında tecavüz eden K.İ, sağlık sisteminin çarpıklığını kullanarak yaş tespiti için yapılan kemik testi sonuçlarına müdahale eden tarikat mensupları ve tüm bunlara şahit olup da susanlar mağdura yapılanların suç ortağıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği gibi 18 yaş altındaki her birey çocuk olarak adlandırılır ve çocuklara yapılan her türlü cinsel istismar rıza aranmaksızın suç olarak nitelendirilir.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak bu utanç verici olayın failleri ile ilgili yargılama sürecinin takipçisi olduğumuzu bildirir; böylesi durumlara cezasızlık ve sözde meşrulaştırma politikaları uygulayanlara karşı mücadelemizi sürdüreceğimizin bilinmesini isteriz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir