Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Urfa İl Teşkilatı çiftçilerin borç ve elektrik sorununu gündeme aldı.

Teşkilat üyeleri Ziraat Bankası önünde mavi yelekleri ile bir açıklama yaptı. Öncesinde DEVA Partisi İl Başkanı Av.Ahmet Tüysüz, SMA hastası Bekir Uçar için yardım ve destek talebinde bulundu.

SMA HASTASI BEKİR’E SAHİP ÇIKALIM 

Tüysüz, ”Sesimizin ulaşabildiği herkesten SMA hastası Bekir Uçar bebeğe destek destek istiyoruz. Kendi sosyal medya hesaplarımızdan da paylaşıyoruz ancak herkesin desteğine ihtiyacı var lütfen az çok demeden bu bebeğimize destek verelim. Zamanla yarışıyor lütfen onu unutmayalım.” çağrısı yaptı.

BUNLAR ALLAH RIZASI İÇİN BİR ŞEY YAPMAZLAR

Tüysüz, çiftçinin elektrik borcu için getirildiği açıklanan ”10 milyon liraya kadar sıfır faizli kredi” uygulamasının nasıl işlediğini şöyle anlattı:

”Bugün burada tesadüfen durmuyoruz arka planda görülen Ziraat Bankasını seçmemizin nedeni adı üzerinde ziraat. Ziraatçiyi ve çiftçiyi desteklemesi gereken bankanın elektrik borcu olan çiftçiye elektrik kredisi adı altında vereceğini duyurduğu kredi. Elektrik borcunuzu ödemeniz için banka size bir kredi veriyor, üstelik faizsiz ve takside bölüyor.

Ne güzel bir hizmet ve kulağa da ne hoş geliyor değil mi? Ve en önemlisi de burada bir rant falan yok diye düşünüyorsunuz. Ancak öte yandan şuana kadar gördüğümüz tecrübemiz bize gösterdi ki; bunlar Allah rızası için zaten bir şey yapmazlar, halkın yararına olan tek bir şey de yapmazlar, hele hele bir işte rant yoksa tek bir kibrit çöpünün yerini dahi asla değiştirmezler.

KREDİYE BANKA DEĞİL, DEDAŞ KARAR VERİYOR

Bir kere banka kime ne kredi vereceğine kendisi karar vermek yerine DEDAŞ’a yönlendiriyor kimin ne kadar kredi kullanacağına banka değil, DEDAŞ karar veriyor. Oradan belge almadan sana kredi yok.

Belgeyi aldınız, kredi cepte mi, Hayır bitmedi. İlk önce size yazılmış haksız fahiş elektrik borcundan dolayı açtığınız davadan feragat etmeniz isteniyor ondan feragat edince bir kere o fahiş miktarın avukatlık ücreti de size yükleniyor.

ÇİFTÇİLERİN BORCU ORANINDA ELEKTRİK ŞİRKETİ ZENGİNLEŞECEK

Bu yıl biliyorsunuz elektrikler çokça kesildi buna rağmen sanki hiç kesilmemiş gibi de çok fahiş yüklü faturalar da geldi. Şimdi ister istemez akla şu iddia geliyor:  Bu faturalar kasıtlı olarak şişirildi, ne kadar çok şişkinse fatura, çiftçi o kadar çok kredi kullanıp borçlanacak. Yani biz çiftçilerin borcu oranında enerji şirketi zenginleşecek.

Şimdi soruyorum: Bu kredi çiftçiyi rahatlatan bir uygulama mı, yoksa çiftçinin sırtından birilerini zenginleştirme çabası mı?

Daha önce de desteklemeler çiftçinin hesabına değil haksız yazılmış cezalar nedeniyle zaten enerji firmasının blokesiyle firmanın hesabına geçiyordu, bu yetmiyor bu sefer de çiftçi hem bankaya hem DEDAŞ’a borçlu hale getiriliyor. Yani çiftçi ya DEDAŞ’a ya bankaya çalışsın kendi çocuklarına bir şey yedirmesin.

KARARINIZI SANDIKTA VERİN

2-3 kilo pamuk 7-8 kilo mısır ile ancak 1 litre yakıt alabilen çiftçi bu hükümeti sırtında kambur olarak taşımaya devam edecek mi? Bunun kararını sandıkta gösterelim lütfen.

Biz tüm dertlerinize Deva olmak üzere buradayız. Bunun için de tüm eylem planlarımıza ancak özellikle de tarım eylem planımıza https://devahazir.devapartisi.org.tr/deva-iktidarinin-tarim-eylem-plan/ adresinden bakmanızı özellikle rica ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir