Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de atık su çamurlarını arıtarak tarımsal gübre elde eden ilk yerel belediyelerden biri  165 bin metreküp atık sudan günlük ortalama 25 ton gübre elde ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, 2021 yılında tam kapasiteyle hizmet vermeye başlayan tesis yıllık 20 milyon lira kazanç sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan sıfır atık projesine “Tarihin Sıfır Noktasında Sıfır Atık” projesiyle destek veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, SNS Federasyonu tarafından Güney Kore Ulusal Meclisinde gerçekleştirilen 2022 Uluslararası ‘ Çevre Lideri Ödülü’ne layık görülmüştü.

165 bin metreküp atık sudan günlük ortalama 25 ton gübre elde ediliyor. Bu anlamda yılda 20 milyon liralık katkı sağlanıyor. Çevreci tesiste ayrıca biyogaz enerjisi elde ediliyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından kapasitesi artırılarak hizmete sunulan çevreci tesiste elde edilen gübrelerin bir kısmı çiftçilere dağıtılırken bir kısmı da Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Daire Başkanlığının çalışmalarında kullanılıyor.

“ ATIK SUDAN GÜBRE VE ENERJİ ÜRETEREK ÇEVREYE VE EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORUZ ”

Atık sudan gübre üretimi yaparak büyük bir israfında önüne geçtiklerini ve yılda 20 milyon lira tasarruf sağladıklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘’Bu Türkiye’de bir ilk. Tarımın ve gübrenin öneminin çok fazla artığı bir dönemde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin kalkınmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz.  Arıtma tesislerimizde öncelikle çamur olarak çıkan kısmı alıyor, ayrı bir yere koyuyoruz, içerisindeki bakterilerin ölmesi için havasız bir ortamda 30 gün bekletiyoruz. 30 gün bekleyen bu çamur solar kurutma tesisimize geliyor. Solar kurutma tesisimizde gübreye dönüşüyor. Bu gübreye dönüştükten sonra bir kısmını kendi Tarım Dairemizde kullanıyoruz. Bir kısmını ise kendi Tarım Daire Başkanlığımız aracılığıyla çiftçilerimize dağıtıyoruz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir