EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz bölge gezisine Urfa’da  devam etti. Ziraat Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda, ‘Türkiye Nereye Gidiyor? İşçiler Ne Yapmalı?’ başlıklı işçi toplantısına katılan Akdeniz, vahşi sulamaya değindi.. Akdeniz, ‘Bu sistem toprağı bitiriyor’ dedi.

Toplantıya, yakın zamanda sendikalı oldukları için işten atılan ancak mücadeleleri sonunda Kasım ayında yeniden iş başı yapacak olan Uğur Tekstil işçileri, Özak Tekstil işçileri de katıldı.

İşçilerin konuşmalarından sonra söz  alan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, artan kur fiyatlarına dair değerlendirmelerde bulunarak  “Güne dolar zamlarıyla başladık. Sadece bir gecede Türkiye 179 milyar lira borçlandı. 40 kuruş eşittir 179 milyar lira. Bu bizim, sizin cebinizden çıkacak.” dedi.

AĞALARIN YERİNİ FİNANS BARONLARI ALDI

GAP projesinden toprak ağalarının ve sermayenin faydalandığına dikkat çeken Akdeniz: “GAP projesi Özal’dan, belki daha eskiden beri tartışıla geldi. Urfa’da toprak suya karıştı ama köylü toprağa kavuşamadı. Eski ağaların eski beylerin yerini finans baronları aldı. Şimdi büyük toprak sahipleri banka baronlarıyla el ele köylünün pek de para getirmeyen topraklarını topluyorlar. Tarımda tekelleşme hızlandı. GAP projesinin özeti budur. Hala ilkel vahşi sulama sistemi uygulanıyor. Toprağı bitiriyor, toprağı öldürüyor, toprağı bitiriyor bu sistem.” diye konuştu.

 

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.