Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesaplarından TİGEM’in hayvan yetiştiricilerinin tepkisine neden olan sıkıntıya sokan yeni bir uygulamasını paylaştı.

Tanal, ”Viranşehir Aslanbaba Köyü’ndeki devasa tarlalarını sulamayıp ekinlerin kurumasına sebep olan TİGEM Ceylanpınar İşletmesi, yem alamayan gariban çiftçinin koyunları faydalanmasın, otlamasın diye de kuru ekinleri sürüyor. Bu nasıl bir anlayış?” şeklindeki yorumuna bir de video ekledi.

TİGEM’in Aslanbaba köyündeki uygulaması söz konusu şöyle eleştiriliyor:

”TİGEM arazisi uçsuz bucaksız.. Sulamadılar.. Kurudu, yağmur yağmadı diye.. Şimdi hayvan otluyor, kuruyan ekinlerin içerisinde.. TİGEM de hayvanlar otlamasın diye, arazinin çamurlu olmasına rağmen ki dün gece geç gelen bir yağmur oldu. Köylüler faydalanmasın diye yağmur-çamur dinlemeden araziyi sürüyorlar.

Sonra et 100 lira oldu, 150 lira oldu. Peynir, yağ süt pahalı oldu. Besici ucuza mal etse hayvanı ucuza satacak, yoğurdu da, peyniri de.. Ama devlet buna müsaade etmiyor. Hiç kimseye bir zararı olmayan hayvanların otlamasına izin vermiyorlar.

Yem pahalı diye insanlar hayvanlarını otlatmaya çalışıyor. Bu mu faydalı yoksa hayvanların gıdasını toprağın altına gömmek mi?

Devlet yetkililerinin bundan haberi var mı bilmiyoruz. Köylüye bunu reva görüyorlar.

Burası Viranşehir’e bağlı Aslanbaba köyü. Burası da TİGEM’in arazisi. Adam bir günlük yem masrafından kurtulayım diye hayvanlarını otlatmak istiyor, buna izin vermiyorlar. Günah değil mi?

Maalesef TİGEM burada hayvancılığı bitirmeye çalışıyorlar, köylüyü bitirmeye çalışıyorlar. Bu sadece köylüyü etkilemiyor. Biliyorsunuz; et, süt, peynir şehirde yetişmiyor, köylerde yetişiyor ve bu insanlardan temin ediyoruz. Maalesef pahalıya mal ettikleri için biz de pahalıya tüketiyoruz. Besici maliyeti düşürebilirse, işte böyle alanlarda hayvanlarını otlatabilse ben ondan peyniri de yoğurdu da ucuza alırım. Durum böyle. Çalışanlara bir şey diyemiyorum onlar da emir kulu sonuçta..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.