Viranşehir’deki özel bir Tıp Merkezinde, ‘Sıra bekleme’ tartışması büyüyünce hasta yakınlarının saldırısına maruz kalan Dr.Şeyhmus Baraj, saldırganlar serbest bırakılınca tepkisini Tıp diplomasını yırtarak gösterdi ve görevinden istifa etti.

Dr.Baraj’ın bugün (29 Haziran) meslektaşlarıyla birlikte, saldırganların serbest bırakılmasını protesto etmek amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapacağı bildirildi.

YASA NEDEN UYGULANMADI?

Urfa Tabip Odası’ndan bu konuda yapılan yazılı açıklamada, Dt. Şeyhmus Baraj’ın, olayla bir alakası olmadığı halde saldırıyla uğradığı belirtilerek, “Sağlıkta şiddet olayları tırmanarak devam ediyor. Savcılara ve hakimlere çağrımızdır; toplumun huzuru ve sağlığı için bu şiddet olaylarına karşı cezasızlığı tercih olarak görmeyiniz. Sağlıkta şiddet sizin ve halkın sağlık hakkına saldırıdır. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz ”denildi.

Urfa Tabip Odası Başkanı Dr.Bulut Ezer sosyal medya hesabından; ‘Yasa var mı? yok mu? belli değil. Sözde paket suçlar kapsamına alınan sağlık şiddet sonuç yine saldırganlar serbest!’ ifadelerini paylaştı.

URFA TT OLDU

Şiddet olayından sonra Urfa sosyal medya platformunda TT oldu ve gündemdeki etiketlerin ilk sıralarında yer aldı. Sağlıkçılar Doktor Şeyhmus Baraj’ın diplomasını yırtmasıyla ilgili olarak #HekimlikParamParca etiketi altında yorum yağdırdı.

İşte o yorumlardan bazıları:

Dr.Çağrı Kundaktepe: Keşke Urfa’daki tüm doktorlar acil branşlar hariç 10 gün iş bıraksa 9 gün de bayram tatili 19 gün doktorsuz kalsa nasıl olur ? Belki akılları başına gelir. Zaten bu gidişat grevsiz tüm şehirlerde bu şekilde olacağını gösteriyor.
Süleyman Atay: Tek adama 5-6 kişi girişmek mi, Feodaliteye (aşirete) ve siyasi güce güvenmek mi erkeklik? Yazıklar olsun.
Orhan Turgut Gönüllü: Viranşehir ilçesinde bir doktor hasta yakınları tarafından darp ediliyor ve sonrasında hasta yakınları serbest bırakılıyor. Doktor, Sağlık kırmızı çizgimiz diyen iktidar sayesinde istifalar artıyor ve sonrasında sağlık sorunları ortaya çıkınca ne istediysek verdik diyorlar.. .Şanlıurfa’da Merkez ilçeler ve ilçelerinde hastaneler boşaldı doktorlar terk etmeye başladı çalışma şartları çetin olan hekimler birde bu tarz olaylar ile karşılaşınca haklı olarak gidiyorlar iktidar olarak yapamıyorsanız işi ehline bırakın… Mobbing ile sağlık düzeltilmez hakları tam verilmediği zaman hekimler gider hastalar ve hastaneler boş kalır.
Uzm. Dr. Salih CIRIK: Temennim odur ki bunları bizlere yaşatanlar da bu HEKİMLİK DİPLOMASI gibi PARAMPARÇA olsunlar !!!
Dr.Meltem: Bu fotoğrafa iyi bakın. Bu diplomayı alabilmek için verilen emeği ancak o yollardan geçenler bilir. Bir insan bunca emekle çabayla elde ettiği şeyden nasıl vazgeçer, nasıl vazgeçirilir bir düşünün. Bu fotoğraf hayal kırıklığının, umutsuzluğun fotoğrafıdır.
Tutku Tanrıkulu Tek: Bu diplomayı aldığımda yaşadığım mutluluk, heyecan, gururu çok net hatırlıyorum. Bir hekime bu diplomayı yırttıracak üzüntü, çaresizlik, tükenmişlik gözlerimizin önünde yaşanıyor. Kan, ter, gözyaşı ile geldiği noktadaki hekimleri tüketenler, hakkımız boynunuzda.
Dr.Enes: Şu saatten sonra ne yaparsanız yapın nafile, binlerce hekimin içindeki meslek aşkını öldürdünüz.
Mehmet Ali Eryazgan: Hekimliğin itibarının bittiği, ayaklar altı edildiği bu yırtılan diploma ile tescillenmiştir! Kapıdan giren her hasta ne kadar SİZİN hastanızsa, bu itibarı bitiren her saldırgan da SİZİN eserinizdir..
Dr.Özlem: O diplomayı alabilmek için gençliğini harcarsın ama gün gelir öyle canına tak ettirilir ki diplomanı parçalarsın ,bir hekime bunu yaptıranlara yazıklar olsun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.