Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin seçim vaatleri arasında yer alan Battani Uzay, Havacılık ve Bilim Merkezi törenle açıldı. Açılış sonrası ilginç anlar yaşandı. Baydilii, ‘Ada’ adlı robotla sohbet etti.  ‘Başkanım hoş geldiniz’ diyen Ada, ‘Nasılsın?’a ‘Bomba gibiyim’,  ‘En çok kimi seviyorsun?’a ‘Beni buraya getiren Karaköprü Belediyesini ve bu merkezi hizmete açan Karaköprü Belediyesi ve Metin Baydilli başkanımı çok seviyorum’ cevabını verdi.

Doğukent Mahallesi Yaşam park içerisinde görkemli bir açılış töreni düzenlendi. Törende bir konuşma yapan Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, çok heyecanlı ve gururlu olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Şanlıurfa’da bir ilk olarak ilçemize kazandırdığımız Battani Bilim Merkezimiz, inşallah gençlerimiz için bilime ve eğitime açılan kapı olacaktır. Burada uzay bilimleri, formel bilimler ve yeni nesil teknoloji üretimiyle karşılaşan gençlerimiz daha sonra kendilerini bu alanlarda geliştirip ülkemizin kalkınmasında önemli rol üstlenecekler.

Çağımızda bir ülkenin gücü, bilim ve teknolojide yakaladığı seviyeden ibarettir. Dünya çapında bilim insanlarına ve mucitlere sahip olmayan bir ülke dünyada söz sahibi olamaz. Hele ki bu dönemde ve gelecekte; dünya bilim yapsın, teknoloji geliştirsin, biz de parasını verip kullanalım anlayışıyla hiçbir yere varamayız. Biz de kendimizce üzerimize düşen görevi yerine getirmek, Şanlıurfa’daki gençlerimizin de geri durmadan bilime ve teknolojiye ulaşmasını sağlamak adına bu bilim merkezimizi şehrimize kazandırdık.

Şanlıurfa’nın genç ve dinamik nüfusu bu açıdan çok büyük bir fırsattır. Bu genç nüfusu nasıl eğittiğimiz ve hayata nasıl hazırladığımız gelecekte ülkemizin üretimde dünya ülkeleri arasındaki yerini de belirleyecek. Eğer gençlerimizi iyi eğitebilirsek, onlara geleceğin gerektirdiği donanımları kazandırabilirsek, eminim ki gençlerimiz bu ülkeyi bugün olduğundan çok daha yüksek seviyelere çıkaracaklardır. Battani Teknoloji ve Bilim Merkezimiz Karaköprü’ye ve Şanlıurfa’ya hayırlı uğurlu olsun.”

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı da, en kıymetli iki sermayenin insan kaynağı ve bilgi olduğuna dikkat çekerek, “Bu bilim merkezleri insan kaynağıyla bilginin bir araya getirildiği çok değerli merkezlerdir. Bu güzel bilim merkezini ilimize kazandıran Karaköprü Belediye Başkanımıza ve paydaşlarına çok teşekkür ediyorum. Buradan çıkacak gençlerimiz belki de çok önemli teknoloji çalışmaları yaparak ülkemize kazanımlar sunacaktır” diye konuştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise genç bir belediye başkanının günün ihtiyaçlarını karşılayacak ve gençlere hitap edecek bir bilim merkezi kazandırdığına vurgu yaparak, bilim merkezinin Karaköprü’ye ve Şanlıurfa’ya hayırlı olmasını diledi.

Karaköprü İlçe Kaymakamı Yakup Kılınçoğlu da, bu topraklarda çok önemli bilim insanlarının yetiştiğini hatırlatarak Karaköprü’de gençlere maddi ve manevi anlamda ufuk açacak bir bilim merkezi kazandırıldığını söyledi. Kılınçoğlu, “İnşallah gençlerimiz maddi ve manevi yönden kendilerini geliştirip önemli çalışmalara imza atacaklardır. Bilim merkezimiz ilçemize hayırlı olsun” diyerek Başkan Baydilli’yi yapılan hizmetten dolayı kutladı.

Türk Kızılayı Şanlıurfa Şube Başkanı Op. Dr. Ahmet Hamdi İnan, Kızılay’ın sadece kan temini veya sosyal yardım çalışmaları değil bu tür eğitim ve teknoloji çalışmalarında da yer aldığını anlattı. İnan, bu merkezin Şanlıurfa’ya kazandırılmasında paydaş olduklarından dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fevzi Kurt, Şanlıurfa’ya bu bilim merkeziyle farklı bir zenginlik ve ortam oluşturulacağını söyledi, çocukların burada göreceği kurslarla ve deneyimlerle önemli bir eğitim fırsatı yakalayacağını, bu sayede bilim ve teknolojiye ilgilerinin artacağını vurguladı.

Açılışın ardından Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli protokole ve davetlilere bilim merkezini gezdirdi, yapılan çalışmaları, sınıfları ve sergilenen ürünleri tanıttı.

Battani Uzay, Havacılık ve Bilim Merkezi’ni yediden yetmişe tüm vatandaşlar ücretsiz ziyaret edip özellikle uzay, astronomi bilimleri ve Şanlıurfa’da yetişmiş önemli bilim insanları hakkında bilgi alabilir. Ayrıca bilim merkezinde açılan robotik kodlama, stem ve yazılım gibi kurslarda da gençler teknolojik üretim eğitiminin temelini öğrenebilecekler.

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, program sonunda bilim merkezinin yapımında emeği geçen paydaşlara ve personele plaket takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.