3-9 Kasım “Organ ve Doku Bağışı Haftası” Urfamızda da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Her organ bağışı yeni bir Hayattır” sloganıyla Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Tüm kamu Hastaneleri, İlçe sağlık müdürlüklerinde ve şehrin belli noktalarında halkı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla stantlar kuruldu.

Bu stantlarda Vatandaşlar bilgilendirildi, bağışçı olmak isteyen vatandaşların bilgileri alındı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünden Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dt. N. Esma Uğurlu bu konuda şu açıklamayı yaptı;

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm kamu hastanelerimiz, özel hastaneler ve üniversite hastanelerimizde halkımıza bağışçı olarak kayıt toplama ve bilgilendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Bununla alakalı olarak AVM’de açmış olduğumuz stantla “Organ Doku Bağış Haftası” münasebetiyle vatandaşlarımıza bilgilendirmeler yaparak organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru taleplerini kayıt ediyoruz..

Organ bağışı kişi hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının tamamını ya da bir kısmını ölümden sonra vasiyet etme işlemidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilmektedir. Yalnızca yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastalarda, solunum cihazına bağlı olarak tedavi görmüş olan hastalarımızda beyin ölümü gerçekleştikten sonra organ nakli yapılabilmektedir.

Organ bağış kartı olup olmadığı bakılmaksızın beyin ölümü gelişmiş tüm vakaların aileleri ile mutlaka görüşülür. Bu görüşme organ nakil koordinatörü tarafından gerçekleştirilir. Aile onayı olmadan hiç kimsenin organları alınamaz ve kullanılamaz.

HANGİ ORGANLAR NAKLEDİLEBİLİR?

Kalp, böbrek, akciğer gibi deri, kornea gibi doku ve organlarımız da bağış kapsamında yer almaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğümüze, ilçe sağlık müdürlüklerimize tüm hastane ve aile sağlığı merkezlerimize başvuru yapıp daha detaylı bilgi alabilmektedirler. Halkımızın organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istemekteyiz.
Unutmamalıyız ki “her organ bağışı yeni bir hayattır”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir