Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı, Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba, ‘Köysel Dönüşüm Projesi’ni hayata geçirmeyi çok istediğini ancak görev süresinden dolayı buna imkan bulamadığını belitti.

Anadolu İzlenimleri Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu ’ya tarımla ilgili şu değerlendirmelerde bulunan Fakıbaba, ülke tarımının içinde bulunduğu durumu ve 11 aylık Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı dönemini değerlendirdi.

SÜT ÜRETİCİSİ SÜBVANSE EDİLMELİ

Fakıbaba’nın açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

”Tarımın ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu ve diğer bakanlıklar içerisinde en önemli ve stratejik bir durumda olduğunu hepimiz yakinen biliyoruz.  Üreticiyi desteklemek, onları üretime teşvik etmek, destek vermek ülkemizin birer borcu olarak görüyorum.

Süt üreticisinin sübvanse edilmesi gerek çünkü süt üreticisini sübvanse ettiğimizde et konusunu da çözmüş olursunuz. Süt üreticisi para kazandığında ette de sıkıntı olmaz. Bu iki şey birbirine bağlıdır. Birbirinden ayrılmaz iki önemli proteindir.

STRATEJİK ÜRÜNLERDE FİYAT GARANTİSİ OLMALI

Stratejik ürünler konusunda çiftçi garanti aldığı zaman zevkle ve şevkle üretim yaparsa her fırsatta da ülkenin yeteceğinin yanı sıra fazlasını üreterek ihracatın önünü açmış oluruz. Buğday, Arpa ve süt için garanti verilmesi gerek. Bu alım garantisini yaptıktan sonra çiftçide üretme sorunu tüketicide alım gücü sorunu ortadan kalkmış olur. 

GİRDİLER GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Tabi buna bağlı olarak çiftçinin girdileri gözden geçirilmeli minimuma indirgeyerek çiftçiyi üretime karşı küstürmeden hem üretim artırılacak hem de tüketici daha ucuz fiyata ürüne ulaşmış olacak.

Tarımda atılacak adımlar uzun vadelidir. Bir bakan düşünün projeler yapmak istiyor ama bir haber dolaşıyor ortada. Bakanlar Kurulu değişecek. Ya da şu bakanlar gidecek. Bakan olan tüm arkadaşların motivasyonu düşüyor. Yani henüz Bakan bile değişmeden bunu etkisi yankısı derken motivasyonlar düşüyor. Bu konuda şunu demek istiyorum. Bir bakan en azından 5 yıl Bakan olarak kalmalı ki projeleri hayata geçirebilmelidir.

“KÖYSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’

 Geçmişte benden önceki bakan arkadaşlarımızda tarımda güzel işler yaptı. Benim dönemimde eğer gerçekleştirebilseydik “KÖYSEL DÖNÜŞÜM” projesi Türkiye’ye bir model olacaktı. Köysel Dönüşüm Projesinde her ile 3 tane örnek köy gerçekleştirecektik.  Öyle bir köy düşünün ki Kooperatifi, Ortaokulu, Lisesi yani AB ülkelerindeki köylerin aynısı olacaktı.

Böylelikle doyduğu yer doğduğu yer olacaktı. Kendi köyünde kendi işinde kendi kazancı ile kendi işinin patronu olacak, ülkesine katma değer katacak, ürettiği üründen para kazanacak ve mutlu olacak.

Bu proje ile ters göçüde başlatmış olacaktık. Yani şehre göç değil şehirden köyüne göçü de başlatarak şehirlerdeki nüfus yoğunluğunu azaltarak enerjiden tasarruf, çevre kirliğinden VB. etkenleri de azaltarak şehirlerimize de nefes aldırmış olacaktık.” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.