Şanlıurfa Müftülüğü, ‘Çocuk Yaşta, Erken ve Zorla Evliliklerle Mücadele Eğitimleri’ kapsamında 8 Haziran’da bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte Şanlıurfa Barosu tarafından eğitim vermesi için görevlendirilen Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Cemile Didem Karaboğa, sözlü saldırıya maruz bırakıldı.

Katılımcılardan biri, avukatın etek boyunu ima ederek, “Kürsünün arkasında anlat biz din adamıyız” dedi. Av. Karaboğa ise maruz bırakıldığı sözlü saldırının ardından sunumunu tamamlayamadan bitirdi.

Urfa Barosu’ndan yapılan açıklamada, “İnsanların yaşam tarzına ve kıyafetine açıkça müdahale taşıyan bu saldırıyı kınıyor, bu zihniyete karşı meslektaşımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiriyoruz” denildi.

Av. Karaboğa,  yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Baronun görevlendirdiği bir eğitime gittim. Barodan bir avukat talep etmişlerdi. Zaten yaptığım bir eğitimdi. Sunum esnasında kürsüden ayrıldığım sırada katılımcılardan birinin müdahalesiyle karşılaştım. Ben sunuma devam etmeye çalıştım ama devam ettiler, ‘Neden erkek avukat göndermemişler, bari böyle giyinmeseydi’ dediler.

Çocuğun istismarı yerine bir eteğin konuşulması beni çok üzdü. Ben oraya Baronun Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı olarak gittim. Çocukları korumak için gittiğim bir etkinlikte böyle bir şeyle karşılaşmak çok üzücüydü.”

 

Kaynak: Birgün

Yorumlar 3 Yorum

 1. 12 Haziran 2022

  Ahmet

  Bu başlık size yakışmadı Hizmet Gazetesi. Din görevlilerin olduğu bir ortamda Dizüstü kısacık bir etekle eğitim veren bir bayanın uyarılması gayet doğal.

  Cevapla
  1. 13 Haziran 2022

   Hüseyin Anlağan

   Böyle bir durum ile karşılaşmamak, böyle bir haber ile farş olmamak için bu işi organize eden sorumsuz sorumlular program öncesi her şeyi ayarlamalıydılar. Madem bu kadar hassas bir konuydu, program öncesi bu iş organize edilebilirdi. Gerekirse konuşmacı erkek olurdu. Bu şekilde ulusal basına ve ülke gündemine gelmek Urfa için kötü oluyor. Zaten adımız çıkmış dokuza, inmez sekize…

   Cevapla
 2. 12 Haziran 2022

  İsmail keskin

  Hangi çağda yaşıyor bunlar? Laiklik denen birşeyden haberleri yok mu? Yazıklar olsun Urfanın adını batırıyorlar

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.