Sağlıkta şiddetin önüne geçilemiyor.

Viranşehir‘de özel bir Tıp Merkezinde kaydedilen görüntüler Urfa Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

‘Yeter artık!’ başlığı altında yapılan açıklamada, Viranşehir’deki Özel Tıp Merkezi acil servisinde çalışan Doktorun 5-6 kişilik bir grup tarafından linç edilerek darp edildiği belirtildi, ”Buradan yetkililere soruyoruz: Bu şiddet görüntüleri sizi rahatsız etmiyor mu?” denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Özel Tıp Merkezinde çalışan acil hekimi meslektaşımız SGK sisteminin hata vermesi nedeniyle sinirlenen bir kişinin konuyla alakası olmamasına rağmen saldırısına uğramış sonrasında da saldırganın yakınları tarafından linç edilerek başına ve vücudunun çeşitli yerlerine darbeler almıştır.

Sağlıkta şiddet olayları, çıkan yetersiz yasaların ve cezasızlığın sonucu olarak tırmanarak devam ediyor. Sağlık Bakanlığı her açıklamasında algı yaratarak yeterli düzenleme yapıldığını iddia etmektedir. Madem düzenleme yapıldı ise şiddete karşı cezasızlık neden devam etmektedir?

Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı, beklentilerimize karşılık gelecek bir düzenleme yapmamıştır. Savcılılara ve hâkimlere çağrımızdır; toplumun huzuru ve sağlığı için bu şiddet olaylarına karşı cezasızlığı tercih olarak görmeyiniz. Sağlıkta şiddet sizin ve halkın sağlık hakkına saldırıdır. Gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.