Şanlıurfa’da ikinci doz korona virüs aşısını yaptıranların oranı yüzde 50.5. Artık toplumsal bağışıklığa ulaşabişmek açısından bu oranın yüzde 75 ve üzerine çıkması gerekiyor.

Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca tarafından açıklanan haritaya göre, aşı açısından kırmızı renkle tanımlanan tek il Urfa . İlimizin turuncu kategoriye geçmek açısından aşıda yüzde 55’i, Sarı kategoriye geçmek için yüzde 602ı geçmesi, Mavi kategoriye geçmek için ise yüzde yüzde 75 hedefini yakalaması gerekiyor.

Vali Abdullah Erin ve İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Mehmet Gülüm, Urfa’nın aşıda hedefi yakalaması ve bu kışı rahat geçirebilmesi için yoğun çaba harcıyor. Mobil aşı ekipleri kapı kapı dolaşıyor. İlimizin 8 ayrı noktasında Covid -19 aşı Stantları hizmet vermeye devam ediyor.

Balıklıgöl, Haşimiye, Atatürk bulvarı, Sarayönü PTT yanı ve Karaköprü Diş Hastanesi önünde aşı noktaları bulunuyor.

AŞIMIZI OLALIM, TEDBİRİMİZİ ALALIM

Prof.Dr.Gülüm, ”Henüz ilk doz aşısını yaptırmamış veya ikinci dozunu geciktirmiş olan vatandaşlarımızdan hassasiyet göstererek bir an önce aşılarını yaptırmalarını önemle istirham ediyorum. Ayrıca, aşı oranları yükselmesine rağmen tedbirlere uyumun azalmasıyla birlikte vaka sayılarında meydana gelen artışın önüne geçebilmek adına tüm hemşehrilerimizi maske, mesafe ve temizlik kurallarına bir süre daha titizlikle uymaya davet ediyorum” diye konuştu.

URFALILAR, KISIRLIK VE YAN ETKİLERDEN ENDİŞE EDİYOR

“Korona aşısı olmayanların en belirleyici korkusu, aşının kısırlık yaptığı yönünde.” tespitini yapan Doktorlar, şu uyarıda bulunuyor: “Urfalılar aşının yan etkilerinden de korkuyor. Ama şu anda bu salgınla savaşacak elimizdeki tek kozumuz bu aşı. Bunun için aşı olmalıyız. İleri dönemde yan etkileri olabilir mi? Elbette olabilir ama böyle bir risk kullandığımız ağırı kesici için de geçerli. Ayrıca aşının şu anda kanıtlanmış ciddi bir yan etkisi yok. Bu nedenle bu aşıyı kendimize de yapıyoruz.”

Resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.