İlimizde bulunan Suriyeli Sığınmacılara Yönelik toplumsal uyum, Sağlık, Eğitim ve yapılacak diğer çalışmaların ele alındığı ve koordinasyon gerektiren hususların görüşüldüğü 2022 yılı 1. İl Göç Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Yard. Yasin Akgül’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Nevali Otel toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yard. Yasin AKGÜL,  İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet GÜLÜM, Halk Sağlığı Başkanı Dr.Öğr. Üys. Abdullah SOLMAZ İl Göç İdaresi Müdürü Fatih IŞIK, belediyelerin temsilcileri, Kamu Kurum Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm, kurum olarak Bakanlığın talimatları ile sayıları “400” bini bulan Suriyeli misafirlerin Sağlık statülerini ve Sağlık okuryazarlıklarını geliştirmek gibi bir sorumlulukları da bulunduğunu belirtti. Prof.Dr.Gülüm, ‘Takdir edersiniz ki hiç kimse evinden barkından ayrı bir şekilde başka bir yere gitmek istemez. Bazı zaruretler, zorlamalar bunu doğurmuştur. Misafir ettiğimiz insanların da böyle hikâyeleri var. Bu anlamda Şanlıurfa birçok din mensubunu, birçok milletten insanlara yıllar içerisinde başarı ile ev sahipliği yapmıştır.11 yıl içerisinde yapılanlar takdir edersiniz ki büyük bir emeğin, büyük bir sabrın sonucudur” ifadelerini kullandı

Açılış konuşmasının ardından toplantı Göçmen Sağlığı Hizmetleri Birim Sorumlusu Hanifi Elçi bir sunum yaptı. Elçi; ”2011 yılında Suriye’deki iç savaşın başlamasıyla beraber 2012 yılında Suriyeli misafirlerin ilimize ve ülkemize gelişiyle beraber tüm sağlık çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. İlimizde Suriyeli nüfusu olarak Türkiye de 4. Sıradayız.427 bin e yakın Suriyeli misafirimiz ilimizde ikamet etmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir