Şanlıurfa Besi OSB’ye planlanan Kesimhane projesine izin çıktı.
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun olumlu olduğu Şanlıurfa Valiliğinin internet sitesinde duyuruldu:
“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından; Şanlıurfa İli, Eyyübiye İlçesi, Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Çalışkanlar Besi OSB Mahallesi (160 Ada- 2 Parsel) Mevkii’nde, Fer Et Entegre ve İşleme Tesisi Gıda Hayvancılık İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Kesimhanesi projesi için hazırlanan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonunca ÇED Yönetmeliği’nin 14. Maddesi gereğince incelenip değerlendirilmiş ve söz konusu projeye “ÇED Olumlu” kararı verilmiştir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Kesimhane ve Et Entegre Tesisi projesi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) hibesiyle hayata geçirilecek.
Bu projeler sayesinde yatırımcılar açısından daha cazip bir ortamın ortaya çıkacağı ifade ediliyor.
Besi OSB’deki 223 proje, 291 milyonluk hibeyle TKDK tarafından destekleniyor.
Toplam 550 hayvan işletmesinin faaliyet gösterebileceği büyüklükte  olan Urfa Besi OSB de bir de Biyogaz tesisi bulunuyor. 1,56 kilovatsaat olan kapasite yatırımlar hayata geçtikçe 4,58 kilovatsaate kadar çıkarılabilecek ve böylece 30 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak enerji üretilebilecek. Tesis ayrıca günde 40 ton katı, 250 ton da sıvı gübre üretme kapasitesine sahip…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir