Yağış azlığına bağlı olarak yeraltı su kaynaklarının azalması ve ortaya çıkan fitoplazma hastalığı fıstığı tehdit ediyor. Fıstık ağaçlarını kendi imkanlarını zorlayarak sulamaya çalışan üreticiler, hastalığa karşı da Ziraat Mühendislerinin önerilerini uygulamaya çalışıyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Abdulkadir Deniz’e göre, ortaya çıkan hastalık fıstık ağaçlarının kurumasına, büyük ölçüde verim kaybına ve ağaç ölümlerine yol açabiliyor. Deniz, “Bu yıl bu oranın 3’te 1’i kadar rekolte beklenmesi söz konusuydu. Hastalık nerede duracak, tanı konulduktan sonra tedavi edildiğinde ağaçlardaki fıstıkların iç doluluğu ne olacak şu anda yorum yapmak doğru değil. Hastalığın durumuna göre rekolte 80 bin tonun altına da düşebilir, 100 bin tonun üzerine de çıkabilir” diye konuştu.

Çok miktarda ağaca hastalık bulaştığını vurgulayan Deniz, “Karagöz olan dallar da bu kurumalar varsa önümüzdeki yılın hasadı da şu anda gitmiş denilecek durumda” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, “yeşil altın” olarak bilinen Antep fıstığında iklim değişikliği nedeniyle verimde düşüş yaşanması bekleniyor. İklim değişikliği ve yeterli yağışın düşmemesi ve ani hava değişiklikleri, Gaziantep’te fıstık üreticilerini endişelendiriyor.

REKOLTE, 80 BİN TONUN ALTINA DA DÜŞEBİLİR

Geçtiğimiz yıl Antepfıstığı rekoltesinin 300 bin ton civarında olduğunu anımsatan ve hastalıktan dolayı şu anda rekolte tahmini yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Deniz, “Bu yıl bu oranın 3’te 1’i kadar rekolte beklenmesi söz konusuydu. Hastalık nerede duracak, tanı konulduktan sonra tedavi edildiğinde ağaçlardaki fıstıkların iç doluluğu ne olacak şu anda yorum yapmak doğru değil. Hastalığın durumuna göre rekolte 80 bin tonun altına da düşebilir, 100 bin tonun üzerine de çıkabilir” diye konuştu.

Üreticilerin ciddi bir kayıpla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çeken Deniz, mazot, gübre ve yüksek sulama maliyetlerinin zor durumda bıraktığını belirterek, “Antepfıstığının sürekli desteklenmesi gerektiğini istiyoruz. Yetkililere iletiyoruz. Fakat ürün bazında bir destek yoktur. Antepfıstığının bakım oranı ciddi oranda arttı” ifadelerini kullandı.

Deniz şöyle devam etti: “Geçen senenin rekoltesinin yüksek olması ve dünyanın içinde bulunduğu pandemi süreci ile tüketimin neredeyse yarı yarıya azalmasından dolayı geçen senenin fıstıkları ambarlarda kalmış durumda. Piyasalarda bir hareketlilik yok. İhracat doğru dürüst yapılamıyor. Normalde tüketilmesi gereken fıstığın büyük bir kısmı ambarlarda bekletiliyor. Stokta bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.”

 

Urfahizmet/Gaziantep27